Nadmierna wilgoć na ścianach to poważny problem, który może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych mieszkańców domu. Zawilgocona ściana tworzy idealne warunki dla rozwoju groźnych dla człowieka grzybów i pleśni. Dlatego problemu nie należy lekceważyć.
Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu
Osuszanie zawsze należy rozpocząć od odnalezienia i zlikwidowania przyczyny zbierania się nadmiernej wilgoci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie ono skuteczne i przyniesie długotrwały efekt.
Najczęstszą przyczyną zbyt dużej wilgotności są problemy z wentylacją pomieszczenia. Obecnie w budownictwie stosuje się bardzo szczelne drzwi i okna, które nie przepuszczają powietrza. Korzyścią płynącą z ich szczelności jest oczywiście lepsze zachowanie ciepła przez budynek, niestety gdy wentylacja jest niesprawna lub niepoprawnie zaprojektowana – wilgoć nie jest prawidłowo odprowadzana z budynku. Z tego powodu pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku stwierdzenia problemów z wilgocią jest sprawdzenie wentylacji. Najbardziej narażonymi pomieszczeniami na nadmierną wilgoć są łazienki i kuchnie.
Kolejną, trudniejszą do wyeliminowania przyczyną może być słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów budynku. Problem ten dotyczy głownie starszego budownictwa. Stan izolacji pogarsza się z upływem czasu. Gdy duże opady deszczu spowodują nawet lekkie podniesienie poziomu wód gruntowych – wówczas występuje problem z nadmierną wilgotnością. Aby sobie z nim poradzić – należy najpierw osuszyć fundament, a następnie stworzyć dodatkową warstwę izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej.
Problem może również powodować słaba izolacja termiczna ścian budynków, wtedy problem z wilgocią występuje w sezonie grzewczym. Temperatura ścian zewnętrznych jest wtedy bardzo niska, podczas gdy na wewnętrzną stronę muru oddziałuje ciepło pochodzące z ogrzewania. Ta duża różnica temperatur powoduje skraplanie się wilgoci.
Ostatnią przyczyną nadmiernej wilgoci w domu jest zalanie np. piwnicy pod poziomem gruntu. Wówczas po osuszaniu należy wykonać dodatkową izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. W przypadku poważnego zalania problemu należy szukać również w instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ może okazać się że jest ona uszkodzona.
Przed rozpoczęciem osuszania należy najpierw wykonać pomiar wilgoci w pomieszczeniu. Pozwoli to na ocenę skali problemu i wybór najlepszych urządzeń.
Nagrzewanie pomieszczeń
Osuszanie pomieszczenia poprzez podnoszenie temperatury w budynku to jedna z najprostszych metod. Polega ona na wykorzystaniu grzejników lub nagrzewnic do podniesienia temperatury w pomieszczeniu – nawet do 35°c
Metoda ta wymaga zastosowania bardzo wydajnej wentylacji. Wilgoć pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna odparowywać i musi wraz z powietrzem zostać odprowadzona na zewnątrz. Niestety nie jest to najbardziej optymalny sposób osuszania, ponieważ może prowadzić do wnikania wilgoci wewnątrz murów.
Osuszanie kondensacyjne
Osuszanie kondensacyjne to jedna z najskuteczniejszych metod osuszania budynków, nie wymagająca ingerencji w strukturę muru. Nasza firma wykonując osuszanie wykorzystuje przemysłowe osuszacze powietrza. Jeśli temperatura w osuszanym budynku jest zbyt niska, wykorzystujemy dodatkowo nagrzewnice podnoszące temperaturę w budynku.
Osuszacz powietrza skrapla parę wodną, która unosi się w pomieszczeniu, obniżając w ten sposób jego poziom wilgotności. Wilgoć w domu jest stopniowo odparowywana, a ściany szybko się osuszają. To bardzo skuteczna metoda, która pozwala na usunięcie wilgoci z głębokich warstw murów.
Firma WSM oferuje wynajem kondensacyjnych osuszaczy powietrza, nagrzewnic i wentylatorów. Zajmujemy się również profesjonalnym osuszaniem budynków – oferujemy bezpłatny pomiar wilgoci, dowóz i odbiór urządzeń od klienta w cenie wynajmu. Działamy na terenie całego województwa pomorskiego. Zapraszamy do kontaktu!