Przezadministrator / Porady / 0 komentarze/y

Ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna?

Nagrzewnice to urządzenia podnoszące temperaturę w pomieszczeniu. Wspomagają one proces osuszania budynku, ponieważ osuszacz kondensacyjny nie pracuje w temperaturach poniżej 10 stopni. Nagrzewnice możemy wykorzystać również do ogrzewania biur, hal, magazynów, warsztatów itd. Na rynku do wyboru mamy nagrzewnice olejowe i elektryczne.

Te pierwsze często są polecane jako bardziej ekonomiczne w użyciu – olej opałowy jest tańszy od prądu. Niestety wymagają one wentylacji i mogą wytwarzać specyficzny zapach. Z tego powodu w zamkniętych pomieszczeniach możemy stosować tylko nagrzewnice elektryczne. W tym artykule sprawdzimy ile prądu zużyją.

Nagrzewnica elektryczna – zużycie prądu

Nagrzewnica elektryczna Master 5KW pracując przez 1 godzinę z pełną mocą zużyje około 5 KWh energii elektrycznej. Nagrzewnica posiada jednak termostat i w większości sytuacji wyłączy się po osiągnięciu ustawionej temperatury. Przyjmując więc że nagrzewnica grzeje tylko połowę godziny (pół godziny grzeje i pół pozostaje wyłączona przez termostat) zużycie prądu wyniesie jedynie około 2.5 KWh. Podczas 10-godzinnej pracy nagrzewnica 5KW zużyje około 50 KWh ale tylko wtedy, gdy będzie cały czas pracowała z pełną mocą. Koszt energii elektrycznej będzie zależał od ceny za jednostkę mocy i wybranej taryfy.

Czy należy bać się wysokich rachunków?

Niekoniecznie – nagrzewnica elektryczna nagrzeje powietrze w pomieszczeniu znacznie szybciej niż np. grzejniki olejowe. Jeśli potrzebujemy wykonywać pracę np. w warsztacie przez 8 godzin dziennie to nagrzewnicę możemy włączyć na dokładnie taki czas. Ciepłe powietrze w pomieszczeniu będzie już po około 15 minutach. Grzejniki lepiej się sprawdzają do stałego ogrzewania pomieszczeń, a nagrzewnice do doraźnego. Rachunek za korzystanie z nagrzewnicy nie będzie więc aż tak wysoki pod warunkiem tego, że nie będziemy z niej korzystali 24 godziny na dobę.

Czy nagrzewnica nada się do ogrzewania hali?

Nagrzewnice o mocy powyżej 3KW wymagają zasilania trójfazowego. Jeśli takim dysponujesz – możesz podłączyć nagrzewnicę o mocy do 22 KW. Nagrzewnica o mocy 22 KW pozwoli na ogrzanie pomieszczenia do 220 m². Decydując się na ogrzewanie tak dużych powierzchni warto już jednak rozważyć nagrzewnice olejowe, ponieważ rachunki za prąd w przypadku elektrycznych mogą być znaczne.

Wynajem nagrzewnic w trójmieście

Jeśli nie potrzebujesz nagrzewnic na stałe, a jedynie na czas np. prac remontowych dobrym pomysłem będzie ich wynajęcie. Pozwoli to uniknąć ponoszenia jednorazowo dużych kosztów. Firma WSM oferuje wynajem nagrzewnic z bezpłatnym dowozem na terenie Gdyni, Gdańska i okolic.