Przezadministrator / Porady / 0 komentarze/y

Jak ozonować samochód? Ozonowanie klimatyzacji

Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie jakości powietrza klimatyzacji samochodowej jest przeprowadzenie ozonowania. Ozon zabija groźne bakterie i grzyby które mogą gromadzić się w wilgotnym środowisku układu wentylacji w samochodzie. Rozbija też wszelkie cząsteczki zapachu, pozwalając pozbyć się nieprzyjemnych zapachów np. gdy w aucie wcześniej były palone papierosy.

1. Przygotowanie i sprzątanie wnętrza

Z samochodu należy wyjąć wszystko, co mogłoby ulec uszkodzeniu. Zapach ozonu jest specyficzny i może jakiś czas pozostawać na ubraniach. Na początku wykonujemy czyszczenie wnętrza samochodu.  Jeśli źródłem nieprzyjemnego zapachu w samochodzie jest plama po rozlanym napoju to w pierwszej kolejności należy przeprowadzić jej czyszczenie. W przypadku problemów z zapachem papierosów opróżniamy popielniczkę. W przypadku poważnych zabrudzeń przed ozonowaniem można przeprowadzić pranie tapicerki.

2. Ustawienie ozonatora

Ozonator należy ustawić w pobliżu kratek nawiewu, najlepiej po środku deski rozdzielczej. Dobrymi miejscami będą podłokietnik lub przedni fotel pasażera. Tapicerka samochodu jest delikatna, a ozonator to dosyć ciężkie urządzenie. Warto umieścić ozonator na kawałku materiału żeby uniknąć zniszczeń. Ze względu na tendencję ozonu do opadania lepiej ustawić urządzenie wysoko.

3. Proces ozonowania

  • Włączamy silnik i klimatyzację, ustawiamy nawiew na maksymalną moc, ustawiamy obieg zamknięty klimatyzacji
  • Podłączamy ozonator do zasilania
  • Ustawiamy minutnik na 25 minut. To optymalny czas pracy ozonatora.
  • Zamykamy wszystkie okna i drzwi, opuszczamy pojazd. Nie wolno przebywać wewnątrz samochodu podczas ozonowania!
  • Po zakończeniu ozonowania należy przewietrzyć samochód przez minimum pół godziny. Po tym czasie możemy bezpiecznie wrócić do samochodu,
  • Jeśli zapach w samochodzie jest wciąż wyczuwalny – możemy powtórzyć procedurę.

4. Zapach po ozonowaniu

Po wykonaniu ozonowania przez jakiś czas w samochodzie może być odczuwamy zapach ozonu. Będzie on z każdym dniem słabszy i z czasem zaniknie. Aby przyspieszyć ten proces zalecamy dłuższe wywietrzenie pojazdu po zakończeniu ozonowania.